SPES   Leave a comment

Co półtora miesiąca wyjeżdżamy do Bydgoszczy do Gabinetu terapeutycznego SPES na 5-dniową terapię dr Swietłany Masgutowej. Poza tym dostajemy zalecenia pracy w domu i skrupulatnie ich przestrzegamy. Praca przynosi efekty i daje nadzieje na samodzielną przyszłość Adasia, co jeszcze bardziej motywuje do pracy. To kolejny „strzał w dziesiątkę”.

 

Posted 10 sierpnia, 2014 by mama Adasia in Blog

Rehabilitacja w kombinezonach   1 comment

Rehabilitacja w kombinezonach okazała się strzałem w dziesiątkę. Adaś świetnie sobie radzi, jest coraz silniejszy, z resztą zobaczcie sami  😉

Posted 10 sierpnia, 2014 by mama Adasia in Blog

WESOŁYCH ŚWIĄT !!!!   Leave a comment

Najserdeczniejsze życzenia 
na zbliżające się 
święta Wielkiejnocy.
Dużo zdrowia, radości, 
pogody ducha, 
smacznej święconki 
i mokrego poniedziałku życzy Adaś z rodzicami

Posted 18 kwietnia, 2014 by mama Adasia in Blog

KOLEJNE TERAPIE W SPES   Leave a comment

 

Posted 3 kwietnia, 2014 by mama Adasia in Blog

KOMBINEZONY SpiderSuit   Leave a comment

Adaś od stycznia 2014 roku jest pacjentem Międzynarodowego Centrum Rehabilitacji Ren-pol, gdzie prowadzona jest rehabilitacja w kombinezonach SpiderSuit. Na zajęcia uczęszcza 2 razy w tygodniu. Trwają one 2,5 godziny, składają się z rozgrzewających żelków, masażu i ćwiczeń ruchowych w kombinezonach SpiderSuit. Adaś bardzo dobrze sobie radzi i dzielnie ćwiczy.

SpiderSuit – jest miękką dynamiczną ortezą, która daje ogromne możliwości w usprawnianiu pacjentów z deficytami w narządzie ruchu, jak również w schorzeniach CUN.
SpiderSuit – nie jest metodą rehabilitacyjną jest zatem narzędziem, które umiejętnie wykorzystane wraz z zastosowaniem intensywnego programu rehabilitacyjnego znacznie przyspiesza progres pacjenta.

Sam kombinezon SpiderSuit jest lepiej wyprofilowany. Do minimum zniwelowano problem otarć i nieprzyjemnych ucisków, zauważanych w trakcie pracy z poprzednią wersją kostiumu. Kamizelka ma szerszy dekolt, jest zakładana od góry, co czyni ją stabilniejszą. Dodatkowo boczne rzepy wzmocnione są klamrami. Spodenki są wydłużone, zaopatrzone w rzepy oraz klamry uniemożliwiające niekontrolowane rozpięcie ich podczas ćwiczeń. Nakolanniki są dłuższe i szersze, dzięki czemu lepiej spełniają swoją funkcję. Orteza na kończynę górną mocowana jest również za pomocą rzepów.
Jak wspomniano wcześniej, SpiderSuit wzbogacony jest o element służący w pracy z pacjentem, poprawie funkcji jego kończyny górnej. Orteza obejmuje całą kończynę (od okolicy pachy do końca policzków). Dzięki temu można pracować praktycznie nad każdą, utraconą funkcją. Osiąganie odpowiednich efektów związane jest z zamontowanym na powierzchni ortezy systemem haczyków, do którego doczepiane są, odpowiedni naprężone gumy. Daje to oczekiwany efekt, zarówno w pracy nad funkcją ramienia, przedramienia, jak i samej ręki. Skupiając się na dłoni, stosuje się specjalnie wyprofilowaną formę usztywniającą materiał ortezy, dzięki czemu ćwiczenia stają się bardziej komfortowe, a przede wszystkim efektywne. Zastosowanie ortezy na kończynę górną daje pozytywne skutki w pracy z osobami cierpiącymi na schorzenia układu nerwowego (MPDz, udary, urazy mózgu, itp.), ale również wśród pacjentów po przebytych urazach kończyn górnych (stłuczenia, złamania, itp.)
Dzięki swej konstrukcji pozwala to na wprowadzenie części programu „terapii ręki” w trakcie trwania zajęć ogólnorozwojowych.
Dodatkowe zastosowanie szeregu udogodnień związanych z poprawą ergonomii oraz komfortu pracy pacjentów w kombinezonie SpiderSuit.Dzięki tym rozwiązaniom, kombinezon można używać, standardowo jako całości (czapeczka, kamizelka, spodenki, nakolanniki, ortezy kończyny górnej, buty) łącząc go elastycznymi gumkami, lub każdy z ww. elementów zastosować można z osobna. To duże ułatwienie dla terapeutów, ponieważ z racji konstrukcji SpiderSuit, poszczególne części kostiumu można wykorzystywać jako odrębne narzędzia pracy. U osób po złamaniach, zanikach mięśniowych, w celu odbudowy masy i siły mięśniowej, można użyć na przykład tylko samego nakolannika.
Kolejną zmianą wyróżniającą SpiderSuit jest zastosowanie systemu metalowych oczek, które wykorzystuje się w pracy z pacjentem min. w UGUL’u, a także w „pająku”. Samo umiejscowienie stalowych kółek pozwala, w wielu przypadkach (wśród lżejszych wagowo pacjentów), na zrezygnowanie ze skórzanego pasa stanowiącego bazę „pająka”, co przyspiesza przygotowanie do pracy oraz zwalnia terapeutę z obowiązku zakupu pasa. W trakcie pracy z pacjentem w UGUL’u metalowe oczka również odgrywają ważną rolę. Dzięki prawidłowemu rozmieszczeniu na elementach kostiumu, wykorzystuje się je do treningu wzmacniającego grupy mięśniowe (z wykorzystaniem systemu gum, bloczków oraz linek z obciążnikami). Umiejscowienie kółek pozwala także na pionizację pacjenta, pracę nad poprawą stereotypu chodu, a także częściowe lub całościowe podwieszanie go ponad powierzchnią leżanki.
W trakcie pracy w kostiumie SpiderSuit stosuje się standardowe narzędzia w postaci podwieszek kończyn górnych i dolnych, tułowia, linek i bloczków rehabilitacyjnych oraz obciążników 0,5 kg, 0,7 kg, 1,5 kg dopinanych na rzepy do kończyn górnych lub dolnych, w celu zwiększenia siły i masy mięśniowej. Mają one zastosowanie głównie w początkowej fazie, każdego dnia zajęć, przeprowadzanej w UGUL’u.

Wspomniany wcześniej system metalowych oczek daje ogromne możliwości ze względu na zastosowanie gum o różnej sile sprężystości możemy utworzyć „pajęczynę”, którą dobieramy indywidualnie do potrzeb i możliwości pacjenta co daje możliwość ćwiczeń w kontrolowany sposób dowolnej grupie mięśni, stymulować zmysł równowagi czy wykonywać ćwiczenia od biernych, aż po oporowe.

Wskazania do rehabilitacji w kostiumie SpiderSuit:

1.Mózgowe Porażenie Dziecięce – podstawą rehabilitacji jest tutaj min. wyrównanie napięcia mięśniowego, nauka prawidłowej postawy, wzmacnianie siły oraz wytrzymałości mięśniowej, a także pionizacja chorego.
2. Opóźnienia ruchowo – rozwojowe.
3. Uszkodzenia mózgu (zapalenia bakteryjne, wirusowe, urazy mózgowe).
4. Udary mózgu – podczas terapii największy nacisk stawia się na poprawę funkcji porażonej strony: nauka prawidłowego obciążania porażonej kończyny, reedukacja chodu, wzmacnianie siły mięśniowej, poprawa funkcji ręki.
5. Ataksja – schorzenie głównie pochodzenia móżdżkowego, którego objawem są zaburzenia równowagi oraz mała amplituda ruchów zarówno zamierzonych, jak i nie zamierzonych. Kostium SpiderSuit doskonale wpływa na poprawę równowagi i koordynacji ruchowej wśród stosujących go pacjentów.
6. Atetoza.
7. Spastyczność, wzmożone napięcie mięśniowe.
8. Obniżone napięcie mięśniowe.
9. Dystonia.
10.Zespół Downa.
11. Przepuklina rdzeniowo-oponowa – zajęcia rehabilitacyjne zbliżone do tych stosowanych w MPDz, dzięki czemu w trakcie rehabilitacji z powodzeniem wykorzystać można kostium SpiderSuit.
12. Autyzm.
13. Stany po uszkodzeniu oraz pooperacyjne narządu ruchu (stłuczenia, złamania, ograniczenie ruchomości, uszkodzenia obwodowego układu nerwowego, zaniki mięśniowe, rekonstrukcja wiązadeł stawu kolanowego, itp.) – zastosowanie konkretnego elementu kostiumu przyspieszy pożądaną poprawę funkcji, wpływając na wzrost siły oraz masy mięśniowej

Efekty terapii z zastosowaniem kostiumu SpiderSuit:

1. Zewnętrzna stabilizacja tułowia.
2. Normalizacja tonu mięśniowego.
3. Nauka i poprawa techniki chodu.
4. Korekcja pozycji ciała.
5. Pozytywny wpływ na układ westykularny.
6. Wspomaganie słabych mięśni.
7. Stymulacja sensomotoryczna.
8. Redukcja odruchów patologicznych.
9. Dynamiczna korekcja nerwowo-mięśniowa.
10. Zwiększenie siły i wytrzymałości mięśniowej.
11. Poprawa balansu i koordynacji ruchowej.
12. Zwiększenie uwapnienia kości.
13. Rozwój umiejętności ruchowej umożliwiających funkcjonalną niezależność.
14. Zmniejszenie ryzyka podwichnięć w stawach biodrowych.
15. Polepszenie propriocepcji.
16. Stymulacja mózgu oraz usprawnienia pracy Centralnego Układu Nerwowego.
17. Poprawa płynności mówienia i wymowy.
18. Obciążenia ciała siłami podobnymi do sił grawitacji.
19. Zmniejszenie niekontrolowanych ruchów w atetozach i ataksjach.
20. Wpływ na rozwój zarówno ruchów globalnych, jak i precyzyjnych.”

 

Posted 3 kwietnia, 2014 by mama Adasia in Blog

SPES BYDGOSZCZ   1 comment

Za namową kilku rodziców niepełnosprawnych dzieci postanowiliśmy odwiedzić jeszcze jedno miejsce i spróbować jeszcze jednej  metody terapii. We wrześniu udaliśmy się pierwszy raz do Gabinetu Terapeutycznego SPES w Bydgoszczy, gdzie realizowany jest program terapeutyczny dr Swietłany Masgutowej.

„Główną koncepcją programu jest układ ruchów pierwotnych przedstawiających naturalne, genetycznie zaprogramowane wewnętrzne zasoby człowieka.

W ramach tej koncepcji następuje usprawnienie zaburzonych schematów odruchów przeszkadzających rozwojowi motoryki kontrolowanej dziecka lub osoby dorosłej. Koncepcja jest ukierunkowana na zabezpieczenie odpowiedniego neurologicznego funkcjonowania.”

Turnus trwał 5 dni, codziennie 6 godzin terapii. Wyjazd okazał się strzałem w dziesiątkę. Aktualnie jesteśmy po trzech turnusach i z niecierpliwością czekamy na kolejny. Adaś wreszcie zaczyna używać prawej rączki, prawie w ogóle nie przywodzi już kciuka, jest widocznie bardziej ruchliwsza. Wczoraj próbował złapać piłkę w dwie rączki i nawet całkiem nieźle mu to wychodziło J Poza tym jest coraz mądrzejszy, rozumie wszystko co się do niego mówi. Plecki też są w lepszej formie, coraz dłużej utrzymuje się w siadzie. Na drugim turnusie po raz pierwszy przez kilka sekund samodzielnie utrzymał pozycję czworaczą. Poza tym Pani Barbara Olasiewicz (nasza wspaniała terapeutka) jako pierwsza odważyła się na masaż języka Adasia. To trudna sprawa, bo Adaś cokolwiek dostawał do buzi, od razu zgryzał zębami i potem sam nie wiedział jak puścić (szczękościsk). Za sprawą pani Basi nauczyłam się masażu języka Adasia i teraz nasz łobuz ma codziennie masowany język. Dzięki temu mniej się ślini i lepiej radzi sobie z jedzeniem.

 

 

Posted 2 lutego, 2014 by mama Adasia in Blog

1 % podatku   Leave a comment

Kochani!!!

Po raz kolejny prosimy Was o pomoc w walce o samodzielne jutro naszego synka.

Prosimy Was o przekazanie 1 % swojego podatku na leczenie i rehabilitację naszego Adasia.

Dla nas ta zbiórka znaczy bardzo wiele, a właściwie znaczy wszystko. Od tego zależy, jak potoczy się Adasia rehabilitacja w przyszłym roku. Rehabilitacja, która wpłynie na całe jego życie.

Adaś jest intensywnie rehabilitowany i dzięki temu robi ciągłe postępy .Obserwując te postępy głęboko wierzymy, że to, co robimy przyniesie założony rezultat, że nasz synek zrobi swoje pierwsze samodzielne kroczki. I to jest nasz cel.

Niestety, terapie i sprzęty są bardzo drogie. Nie jesteśmy w stanie sfinansować całego leczenia sami. Dlatego prosimy, pamiętajcie o naszym dzielnie walczącym synku przy rozliczaniu swojego PIT-u a rok 2012. Dziękujemy!!!

 

 

Posted 5 stycznia, 2014 by mama Adasia in Blog

WESOŁYCH ŚWIĄT !!!   Leave a comment

Dużo ciepła dzięki ludzkiej życzliwości,

Odrobiny światła w mroku dzięki szczeremu uśmiechowi,

Radości w smutku dzięki ludzkiej miłości

Oraz nadziei na lepsze jutro w chwilach niepokoju

Życzy Adaś z rodzicami

Posted 23 grudnia, 2013 by mama Adasia in Blog

  Leave a comment

Za nami trochę cięższy okres. Adaś ma za sobą 3 pobyty w szpitalu i jeden atak padaczki.

Pierwszy raz trafiliśmy do szpitala z infekcją bakteryjną w połowie października, po 10 dniach wróciliśmy do domu, na 2 tygodnie, bo przyplątała nam się infekcja wirusowa. Miał wtedy ciężki oddech w nocy i po 2 dniach takich nocnych duszności zaczął bardzo wysoko gorączkować. Wyszliśmy po tygodniu do domu, po kilku dniach ciężki oddech wrócił, temperatura także, byliśmy u pediatry, ale nic nie wskazywało na to, żeby miał jakieś zapalenie, więc wróciliśmy do domu. Noc była ciężka, bardzo mało spał, często się budził. Od rana strasznie marudził, zapytany „co Cię boli?” pokazywał na ucho. Po raz kolejny zadzwoniliśmy do pediatry, nie dojechaliśmy już do niej, bo Adaś dostał ataku padaczki. To pierwszy atak od 1,5 roku. Tak bardzo cieszyliśmy się, że ich nie ma, że ma takie małe dawki leków, a mimo to jest spokój. Cały czas stosujemy dietę, podajemy kropelki i miałam nadzieję, że nie będzie już ataku. Niestety stało się inaczej. Karetka pogotowia zabrała nas do innego szpitala, gdzie zrobiono Adasiowi prześwietlenie płuc, które wykazało obustronne zapalenie. I kolejne 10 dni leczenia. Teraz jesteśmy już w domu, Adaś czuje się dobrze. Na szczęście nasza Pani neurolog zdecydowała na razie nie zwiększać leków przeciwpadaczkowych.

Posted 19 grudnia, 2013 by mama Adasia in Blog

DZIĘKUJEMY!!!!!   Leave a comment

Kochani!!!!

Wpłaty z 1% podatku za rok 2012 zostały już zaksięgowane na subkoncie Adasia. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy kibicują naszemu synkowi i przekazali swój 1 % podatku na jego rehabilitację i leczenie. To dla naszego synka ogromna szansa na samodzielne jutro. Dzięki wam będzie mógł skorzystać z wielu terapii, których sfinansowanie znacznie przekracza nasze możliwości.

Niestety urząd skarbowy nie udostępnia danych osobowych darczyńców, więc nie możemy podziękować każdemu osobiście.

Jednocześnie prosimy, byście nie zapomnieli o Adasiu przy rozliczaniu PITu za 2013 rok.

Adaś dziękuje Wam najpiękniej, jak potrafi …. swoim uśmiechem 

Posted 25 listopada, 2013 by mama Adasia in Blog